Co dają protezy zębowe?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem brakującego jednego lub więcej zębów . Uzupełnienie braków zębowych jest to kwestia nie podlegająca w obecnych czasach żadnej dyskusji. Długotrwale nieuzupełnione braki uzębienia mogą prowadzić do rozchwiania lub przemieszczenia pozostałych zębów. Leczenie protetyczne poprawia komfort życia, dzięki niemu profil twarzy i kształt warg zostaje zachowany, a kącik ust się podnosi. Kompletny uśmiech sprzyja odzyskaniu większej pewności siebie.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe występują jako całkowite lub częściowe. Są one uzupełnieniem braków w uzębieniu lub całkowitego bezzębia. Taka proteza jest ruchomym uzupełnieniem protetycznym. Aby wykonać protezę akrylową, konieczne jest kilka wizyt u stomatologa. Zalecana jest pacjentom głównie ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Proteza jest wykonana w całości z akrylu, w miejscu dziąsła używa się różowego tworzywa, a w miejscu zębów tworzywa koloru białego o odpowiednim odcieniu dobranym do pozostałego uzębienia. Największymi zaletami protez akrylowych są dostępność i kwestie finansowe.

Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa to ruchome uzupełnienie protetyczne. Zwykle stosuje się ją przy częściowym braku uzębienia, gdy niemożliwa jest odbudowa tkanek przy pomocy koron lub mostów. Konstrukcja protezy szkieletowej jest wykonana z elementów metalowych, niektóre z nich pokryte są akrylem, poza nimi w skład protezy wchodzą klamry, które utrzymują protezę na miejscu, zaczepy, zatrzaski oraz elementy podpierające. Każda proteza szkieletowa jest zaprojektowana indywidualnie dla każdego pacjenta. Taki rodzaj protezy jest najlepszy, gdyż ma ona ograniczony zasięg, nie zakrywa całego podniebienia, lepsze jest odczuwanie smaku, niż przy protezie akrylowej , a proces adaptacji jest szybszy.

Protetyka dostępna w Sulident Gdańsk

W naszym gabinecie stomatologicznym dostępny jest pełen zakres usług z dziedziny protetyki stomatologicznej.
Po pierwsze, korony protetyczne, są to nakładki nazębne, które służą do odbudowy zniszczonych, przebarwionych lub złamanych zębów. Poprawiają one ich kształt, barwę oraz położenie. W naszym gabinecie dostępne są korony pełnoceramiczne E-max, Cerkonowe, oraz korony porcelanowe na podbudowie metalowej chrom-kobaltowej lub złotej. Korony zębowe są też wskazane w zębach mocno zniszczonych w wyniku próchnicy, zębach martwych po leczeniu kanałowym, a także do rekonstrukcji (odbudowy wysokości) zgryzu.
Po drugie, mosty porcelanowe, to najwyższa precyzja wykonania. Do założenia mostu wykorzystuje się zęby, najbliżej sąsiadujące z luką. Są to tzw. filary, na które zakłada się korony porcelanowe, a w miejsce ubytku koronę zawiesza się tuż nad dziąsłem. Cała konstrukcja jest ze sobą połączona. W ten oto sposób możemy uzupełnić ubytek nawet 3 brakujących zębów.
Most protetyczny bardzo przypomina naturalne zęby, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają znacznej różnicy. W takim zabiegu protetycznym liczy się precyzja i szczelne dopasowanie do tkanek. To przekłada się na długotrwałość leczenia. W naszym gabinecie do wyboru są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej chrom-kobaltowej lub ze złota oraz bezmetalowe Cerkonowe lub E-max.
Po trzecie, licówki, to rozwiązanie na problemy z niedoskonałościami na powierzchniach wargowych szkliwa. Są to nakładki, które nakleja się przy pomocy specjalnego cementu na zęby. Najczęściej zakłada się je w celu korekty estetycznej uzębienia, pokrycia przebarwień, zamknięcia diastemy (przerwy pomiędzy zębami) oraz przy złamaniach w przednich zębach. Przed założeniem licówek wykonywane jest piaskowanie i skaling. Stomatolog określa również kształt i kolor licówek, aby były idealnie dopasowane. W naszym gabinecie Sulident Gdańsk zakładamy licówki kompozytowe i pełnoceramiczne E-max.
Po czwarte, uzupełnienie większej ilości tkanek korony zęba odbywa się przy pomocy Onlay’a i i Inlay’a protetycznego. Jest to rozwiązanie bardziej oszczędne niż korona protetyczna. Wykorzystywane jest często w odbudowę wysokości zgryzu. Inlay jest niewielkim wypełnieniem, które wykonuje się na modelu odcisku zęba. Jest bardzo trwałe i idealnie dopasowane. Onlay jest stosowany przy zniszczeniach o wiele bardziej rozległych dotyczących korony zęba. Te metody pozwalają zachować żywy ząb, jednocześnie trwale go odbudowując i zabezpieczając.

Są też z powodzeniem stosowane przy odbudowie martwych zębów (miedzy innymi jako endokorony).
W gabinecie stomatologicznym Sulident każde rozwiązanie protetyczne jest wykonywane w ścisłej współpracy z nowoczesnymi Laboratoriami Protetycznymi (technikami dentystycznymi).

Adres

ul. Królowej Jadwigi 29
80-034 Gdańsk

Godziny pracy

Pon-Pt: 8:00-20:00
Sobota: Nieczynne

Finansowanie

Finansowanie usług medycznych Mediraty