Fizjoterapeuta w Clinica Sulident

Fizjoterapia jest doskonałym uzupełnieniem leczenia stomatologicznego, a także skutecznym sposobem na przygotowanie do leczenia protetycznego, ortodontycznego czy zabiegu chirurgicznego. Praca z fizjoterapeutą ma na celu zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie występujących dolegliwości bólowych, a także przywrócenie prawidłowych funkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
Na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych ma wpływ bardzo wiele czynników, a przyczyny dysfunkcji bardzo często znajdują się w innym miejscu w ciele. Dlatego tylko holistyczne oraz kompleksowe spojrzenie pozwala prawidłowo przeprowadzić diagnostykę oraz indywidualnie dobrać program terapeutyczny.

Na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych mają wpływ:
– wady zgryzu,
– wady postawy,
– wszelkiego rodzaju urazy (dysfunkcje odcinka szyjnego
– kręgosłupa, uderzenia, upadki),
– parafunkcje (obgryzanie paznokci, częste żucie gumy itp.),
stres.

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego (screening)?

W Sulident – gabinet stomatologiczny Gdańsk wierzymy, że nie ma nic piękniejszego od zdrowego i pełnego uśmiechu. Wszelkie ubytki zębowe obecnie można łatwo ukryć, decydując się na implanty zębowe. Poprawiają one komfort życia, wreszcie bez skrępowania można się uśmiechać i śmiać. Sąsiadujące zęby nie muszą być szlifowane do założenia implantu, również takie rozwiązanie pozwala na rezygnację z metalowych klamer czy wyjmowanych protez. Implanty odtwarzają utracone funkcje gryzienia i żucia. Po prostu w pełni podnoszą jakość życia, przywracając piękny uśmiech i kompletne uzębienie.

American Academy of Orofacial Pain proponuje stosowanie 5 pytań przesiewowych w odniesieniu do występowania zaburzeń skroniowo-żuchwowych:

1. Czy kiedykolwiek czułaś/-eś ból w szczęce, skroniach, uchu lub przed nim po którejś ze stron?

2. Czy w ciągu ostatnich 30 dni pojawiły się bóle głowy, które obejmowały skronie, potylicę lub szyję?

3. Czy w ciągu ostatnich 30 dni miałaś/-eś sytuację, że podczas ruchu żuchwy pojawiły się dźwięki w stawie?

4. Czy kiedykolwiek pojawiła się sytuacja, że nie mogłaś/-eś otworzyć ust w pełnym zakresie lub żuchwa “przystanęła” choćby na chwilę podczas ruchu?

5. Czy w ciągu ostatnich 30 dni zablokowała Ci się żuchwa tak, że nie mogłaś/-eś zamknąć ust?

Uzyskanie przynajmniej jednej odpowiedzi twierdzącej jest wskazaniem do dalszej diagnostyki pod kątem zaburzeń czynnościowych narządu żucia.

 

Wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego zalecamy jeśli w wywiadzie pacjent podaje:

– bóle i trzaski w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych,
– bóle i uczucie zwiększonego napięcia w obrębie mięśni narządu żucia, szyi, karku,
– szumy uszne (po wykluczeniu przyczyny laryngologicznej),
– bóle zębów (po wykluczeniu przyczyn stomatologicznych),
– bóle głowy, bóle twarzy,
– ograniczenie zakresu ruchomości żuchwy lub asymetrię w trakcie ruchu otwierania ust,
– zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów (bruksizm).

Jeśli Pacjent zgłasza wyżej wymienione objawy i przygotowuje się jednocześnie do leczenia ortodontycznego lub protetycznego (prace z dużymi zmianami PWZ, częste i długotrwające wizyty) to konsultacja fizjoterapeutyczna jest zdecydowanie wskazana. Fizjoterapeuta stomatologiczny wtedy zdecyduje czy wystarczy 1 razowa konsultacja, czy zaleci kolejne wizyty. Również każdy Pacjent, który przygotowuje się do operacji ortognatycznej bezwzględnie powinien skonsultować się z fizjoterapeutą narządu żucia.
Na profilu FB mgr Mateusza Grulkowskiego można znaleźć przydatne materiały i informacje oraz bezpośrednio zadać pytania. https://www.facebook.com/fizjoterapiaMateuszGrulkowski/

Adres

ul. Królowej Jadwigi 29
80-034 Gdańsk

Godziny pracy

Pon-Pt: 8:00-20:00
Sobota: Nieczynne

Finansowanie

Finansowanie usług medycznych Mediraty