Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii. Zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic jej przyległych w obszarze twarzoczaszki. Zakres takich zabiegów jest różny i często zależny od umiejętności chirurga stomatologa. W gabinecie dentystycznym Sulident w Gdańsku są dostępne zabiegi z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Współpracujemy z lekarzem dentystą specjalizującym się w chirurgii stomatologicznej.

Zakres chirurgii stomatologicznej w Sulident – gabinet stomatologiczny Gdańsk

Ekstrakcja jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu zęba z zębodołu. Wykorzystujemy do tego odpowiedniego instrumentarium. Jest to potoczne wyrwanie zęba wykonywane w znieczuleniu. Najczęściej zabiegowi ekstrakcji poddaje się zęby mądrości, a także zęby, niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Czasami usuwa się także zęby w celu przygotowania do założenia aparatu ortodontycznego.

Dłutowanie to również metoda chirurgicznego usuwania zęba. Zabieg polega na nacięciu tkanek przy usuwanym zębie, a następnie na usunięciu go specjalnymi przyrządami. Głównym wskazaniem do dłutowania jest złamanie korony zęba przy samym dziąśle, kiedy tkwiący dalej w kości korzeń nie jest już możliwy do usunięcia go za pomocą kleszczy. Po za tym do tego zabiegu kwalifikuje się również zęby z zakrzywionymi korzeniami oraz zęby mądrości zatrzymane w zębodołach.

Resekcja jest poważnym zabiegiem z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Zabieg ten jest przeprowadzany po nieudanym leczeniu endodontycznym. Najczęściej jest to kwestia powikłań, które wynikają z niecałkowitego wypełnienia kanału korzeniowego lub ze złej jakości materiału. Stan taki sprzyja procesom zapalnym i wtedy konieczna staje się resekcja. Zabieg polega na nacięciu śluzówki, następnie wycina się okienko kostne oraz odcina wierzchołek korzenia zęba. W ten sposób zostają usunięte wszelkie stany zapalne, które powodowały problemy.

Podcięcie wędzidełka to zabieg, do którego kwalifikuje się ono w momencie przerostu lub niedostatecznego wykształcenia. Wędzidełko jest zbudowane z tkanki łącznej i pokrywa je błona śluzowa. Od podcięcia wędzidełka najczęściej rozpoczynane jest leczenie ortodontyczne lub protetyczne. Zabieg ten jest także często zalecany przez laryngologów oraz logopedów. W ramach chirurgii stomatologicznej zwykle wykonuje się podcięcie wędzidełka języka lub wargi górnej.

Adres

ul. Królowej Jadwigi 29
80-034 Gdańsk

Godziny pracy

Pon-Pt: 8:00-20:00
Sobota: Nieczynne

Finansowanie

Finansowanie usług medycznych Mediraty